Życzę Państwu na święta…

Życzę Państwu chwil prawdziwego spokoju, dobrych rozmów i codziennych powodów do uśmiechu.

Niech ten czas sprzyja temu, co najważniejsze — bliskości, życzliwości i odwadze, by iść własną drogą.

Serdecznie pozdrawiam,
Jarosław Buzarewicz

Dożynki – między tradycją a festynem

Jesień to czas dożynek, gdy celebrujemy zakończenie żniw i dziękujemy za plony. To piękna tradycja, która powinna przypominać nam o pracy rolników – tych, którzy każdego dnia dbają o to, żeby na naszych stołach nie zabrakło chleba.Szacunek dla ich ciężkiej pracy, zmagania z nieprzewidywalną pogodą, rosnącymi kosztami i wyzwaniami współczesnego rolnictwa. To oni karmią naród.

Ale zastanawiam się… czy dzisiejsze dożynki, często przypominające bardziej jarmarki z diabelskimi młynami i fast-foodem niż święto plonów, nie odeszły za daleko od swojego pierwotnego sensu? Czy w tym festynowym zgiełku nie gubi się prawdziwe przesłanie – wdzięczność za dar ziemi i uznanie dla tych, którzy ją uprawiają?

Może warto wrócić do korzeni? Do prostszych form świętowania, gdzie centralnym punktem jest rzeczywiście rolnictwo, lokalne produkty i rozmowy z tymi, którzy ziemię uprawiają?

Przecież można pogodzić tradycję z nowoczesnością. I przy tym nie tracić tego, co w dożynkach, pięknym święcie ciężko pracujących rolników najważniejsze.Zachęcam do przeczytania mojego felietonu „Dożynki – gdy tradycja spotyka diabelski młyn „.

Jeśli podoba się Tobie mój tekst i chcesz, by powstawało więcej takich materiałów – możesz postawić mi wirtualną kawę.

Dziękuję za wsparcie niezależnego dziennikarstwa. Zostań moim Patronem!

Jarosław Buzarewicz: od 2009 roku zbieram dla Was informacje. Publikuję je w serwisie, w którym właśnie jesteś – kamiennogorska.pl. Na moim portalu, profilu na facebooku znajdziesz aktualności, rapoty, zaproszenia na ciekawe wydarzenia organizowane w powiatach: kamiennogórskim, karkonoskim, wałbrzyskim, a także u naszych czeskich sąsiadów w Kraju Hradeckim. W reporterskiej pracy przyświeca mi slogan „Pozytywna strona regionu”.

Dziennikarstwo to moja pasja. Teksty publikowałem jeszcze w latach 90, w lokalnych kamiennogórskich tytułach. Pamiętacie Kamiennogórską Telewizję Kablową „Kam-Sat” i moje pierwsze repotraże? Znacie mnie także m.in. z: Nowin Jeleniogórskich, Słowa Polskiego, Gazety Robotniczej-Gazety Wrocławskiej, z Muzycznego Radia, Radia BRW 101,1, BBC, TVP Wrocław…

Zostań Patronem kamiennogorska.pl.

Dziękuję za wsparcie niezależnego dziennikarstwa.

Jak działa Patronite.pl? Wybierasz kwotę, którą każdego miesiąca możesz przekazać za docenienie mojej pracy. Ja oznaczam Ciebie w serwisie, jeżeli sobie życzysz. Możesz otrzymać miejsce na reklamę wraz z przekierowaniem na wskazaną witrynę internetową lub Twój profil na facebooku. Chętnie przygotuję także i opublikuję materiał dziennikarski o moim patronie.

Rowerem, pieszo przez #ziemiawałbrzyska, a także do atrakcji ościennych powiatów…

 
Połączyliśmy miejsca, które warto zwiedzić. Wytyczyliśmy trasy, a atrakcje zostały oznakowane.W sumie to ponad 60 km po powiecie wałbrzyskim, kolejne blisko 60 km w samym #Wałbrzych, a wraz z dodatkowymi trasami to już około 300 km.
 
To pomysł, o którego realizację wnioskowałem wspólnie z Kamil Orpel, Grzegorz Walczak jeszcze w poprzedniej kadencji rady #powiatwałbrzyski.
 
 
 
Zatem w drogę! Pogoda sprzyja.

Rowerem przez powiat

 
O utworzenie sieci szlaków rowerowych na terenie #ziemiawałbrzyska zabiegałem od kilku lat. Jeszcze w poprzedniej kadencji rady #powiatwałbrzyski takie wnioski składali razem ze mnąKamil Orpel, Grzegorz Walczak.
 
Dziś na sesji rady jednogłośnie podjęliśmy uchwałę, dzięki której zostanie zawarte porozumienie z gminami i nadleśnictwem – powstanie sieć szlaków rowerowych. Powiat przeznaczy 200 tys. zł.